Můj svět přízí a háčků!

Vítejte všichni vy, pro které je háčkování stejně jako pro mne velkou zábavou, možná i závislostí... :-)!!!!

Těmito stránkami bych chtěla pomoci hlavně začínajícím háčkařkám, které podlehly kouzlu tvoření háčkem tak jako já.

Háčkovat jsem začala jako malá holka. Díky době, ve které jsem vyrůstala, se stalo domácí tvoření nutností. Každý u nás měl doma háčkovanou čepičku, klobouček, svetr nebo kabátek.

Domácnosti zdobily precizně uháčkované záclony, v kredencích bíle zářily ručně zhotovené krajky, na manželských postelích byly vystlané krásně háčkované přehozy a polštáře....

Háčkování mělo rozmanité upotřebení. Zhotovování nekonečných metrů krajek bylo projevem jedné z hospodyňských ctností- trpělivosti.

Dodnes je ceněna tato stará řemeslná technika, protože ve světě techniky nenachází rovnocenné zastoupení strojem (na rozdíl od pletení).

Háčkování má stále své věrné vyznavačky (a nové stále přibývají) a udržuje si dlouhá léta velkou oblibu. Já jsem se k němu vrátila intenzivněji díky svým dcerám.

Je příjemným naplněním volných chvil.

Nenechte se odradit prvními případnými nezdary a páráním. Každý z nás tak začínal. :-)

 

 

NĚKOLIK RAD PRO ZAČÁTEK

MATERIÁL- můžete háčkovat z čehokoli! Podle použitého materiálu budou výsledky různé. Proto je nutné zvolit ten správný, který vybírejte podle toho, jaký druh oblečení, nebo jaký doplněk budete tvořit. Měl by být  zdravotně nezávadný a příjemný.

HÁČEK- jeho sílu volte podle používaného materiálu. Koukněte na pásku. Najdete tam doporučenou velikost jehlic, respektive háčku. Zpravidla bude používat háček krátký celokovový nebo s plastovou ručkou. Háčky v délce pletacích jehlic nebo kruhové se popužívají na tuniské háčkování.

 

 

Upozornění pro začínající háčkařky!!!

Pokud nemáte ještě dostatek zkušeností, dřív, než se pustíte do práce, vyzkoušejte si vybraný vzor (i ten nejjednodušší) na vzoru cca 10x10cm. 

Uvidíte, že podle druhu materiálu bude i vzorek pokaždé vypadat jinak. Zjistíte tak, který bude pro daný vzor ten správný a bude se Vám líbit.Vyzkoušíte si i jak máte utahovat, jaký háček bude ten nejvhodnější. Můžete si i spočítat na kolik ok budete pracovat.

POZOR!!! Každý vzor má užší základní řadu. Je tedy lepší základ háčkovat volněji.

Držím palce!!! Hodně trpělivosti!!! Konečný výsledek Vás potěší!!!